TÜGVA’lı 8 öğrenci final gecesinde (1)Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) tarafından düzenlenen Genç Türkiye Kongresi’nde, Yalova’dan 22 lise ve 350 kişi arasından seçilen 8 öğrenci final gecesine katıldı.

 

Özyılmaz, “Gençlerimizi global çağın kirliliklerinden kurtarmak ve seviyeli tartışma kültürü ile müzakere algılarının genişlemesine yardımcı olmak için çabalıyoruz” dedi.

 

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Lise Koordinatörlüğü’nün, Türkiye genelinde 12 bin lise öğrencisinin katılımıyla bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Genç Türkiye Kongresi etkinliklerinin final programı İstanbul’da yapıldı. Grand Cevahir Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç katıldı. Misal lakaplı Resul Aydemir, gençlere 4 rap şarkısı seslendirdi. Yalova’da, 22 liseden 350 kişi arasından seçilen 8 öğrenci, bağımlılık ve bağımlılıkla mücadeleçevre ve doğa bilinci, gündelik hayatta doğruluktoplumsal rollerözgürlük mü adalet mipopüler kültürbilgi kaynaklarının sorgulanması, yeni anayasa ve başkanlık sistemi gibi konuları gerçekleştirdikleri atölye çalışmalarında ele almışlardı. Tamamlanan atölye çalışmalarının bildirim raporlarını Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç kamuoyu ile paylaştı.

‘Bu ülkenin varlığını ortadan kaldırmak isteyenler, karşılarında sizleri bulacak

Final gecesinde konuşan Bakan Kılıç, bilgisayar oyunlarına değinerek gençlere şöyle seslendi: “Bu oyunların içeriğiyle alakalı yönlendirme yapabiliriz. Yani orada Ezan-ı Muhammedi’yi oyunun içerisinde olumsuz anlamda kullanıyorlarsa, kusura bakmayın bir buçuk milyarlık İslam alemi, Müslümanlar sesini belli edecek. Etmiyorsa kabahat bizde. İşte bundan dolayıdır ki Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler’de ‘Dünya beşten büyüktür’ diye haykırdığı zaman herkes sesini çıkaracak. Bunun altında yatan en önemli unsurlardan birisi kendi benliğimiz, özümüz, değerlerimiz ve inancımızın sonuna kadar savunulması gerektiğidir. Bu anlamda hepimizin üzerinde sorumluluk var. Sorumluluğu size hem inancınız, hem gelenekleriniz, hem bu aziz milletin tarihi hem de vicdanınız yüklemektedir, bundan kaçamazsınız. Bu ülkeye ihanet edenler, bu ülkeyi birbirine katmak isteyenler, bu ülkede huzursuzluk çıkarmak isteyenler, bu aziz milleti bölmek isteyenler, bu ülkenin geleceğini karartmak isteyenler, bu ülkenin varlığını ortadan kaldırmak isteyenler, karşılarında sizleri bulacak. Birbirimizin düşüncelerine saygı duymalıyız, toplumsal kargaşa ve şiddete başvurmayan her düşünce saygındır.”

‘Gençler, müzakere kültürünü ve usullerini öğrendiler’

Program sonrasında konuşan Türkiye Gençlik Vakfı İl Temsilcisi Muhammed Edib Özyılmaz, kongreyi şöyle değerlendirdi: “Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Genç Türkiye Kongresi’nde 8 lise öğrencimiz Yalova’yı çok güzel temsil ettiler. Gençlerimizi global çağın kirliliklerinden kurtarmak ve seviyeli tartışma kültürü ile müzakere algılarının genişlemesi yardımcı olmak için çabalıyoruz. Gerçekleştirilen programında çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki; öğrenciler, belirlenmiş temalar üzerinden tartışmalara dahil olmak suretiyle, tartışma konularına dair fikir sahibi oldular. Gençler, müzakere kültürünü ve usullerini de bizzat uygulayarak öğrendiler. Emeği geçenlere ve sağlıklı düşüncenin yolunu arayan 8 liseli kardeşlerimize de teşekkürlerimi sunuyorum.”

 

 

TÜGVA’lı 8 öğrenci final gecesinde (5) TÜGVA’lı 8 öğrenci final gecesinde (4) TÜGVA’lı 8 öğrenci final gecesinde (3)  TÜGVA’lı 8 öğrenci final gecesinde (2)