14.02.2019

NFK GECESİ MUHTEŞEM OLDU

Necip Fazıl Kısakürek şiir okuma ve bilgi yarışmasının final gecesi gerçekleştirildi.

TÜGVA’DA ÇOŞKULU KISAKÜREK GECESİ
 
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği tarafından düzenlenen şiir okuma ve bilgi yarışmasının final gecesi Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
 
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İl Temsilciliği tarafından düzenlenen şiir okuma ve bilgi yarışmasının final gecesi, 27. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Osman Kısakürek ve torunu Şeyma Kısakürek’in katılımı ile Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program İstiklal Marşı okunması ile devam etti. Programın açılış konuşmasını TÜGVA İl Temsilcisi Muhammed Edib Özyılmaz yaptı.
 
Başkan Özyılmaz, konuşmasında şunları söyledi:  “Yalova’da kurulduğumuz 2016 yılından itibaren şu üç konuya hassasiyet göstermeye gayret ettik: birincisi samimiyet. İkincisi gayret; her daim Rabbinin rızasını kazanmayı arzulayan ve bunu sadece söyledikleriyle değil, yaptığı çalışmalarla gösteren, aldığı sorumluluğun her daim bilincinde ve yüklendiği her işin hakkını veren bir gençlik. Üçüncüsü ise, sabır; bu yoğun ve meşakkatli çalışmalarda başımıza gelen her türlü sıkıntıda, zorlukta ve her şeyin Rabbimizden geldiği bilincinde olarak başarıda ve başarısızlıkta sabreden bir gençlik olmaya gayret ediyoruz. Bu hassasiyetleri gözeten vakfımız çalışmaları ile ilimiz gençliğinin en iyi noktaya gelebilmesi için gece gündüz çalışmaya devam edecektir.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız TÜGVA’lı gençlere, “Karşımda kula kul olmayan, Hakk’a kul olan bir gençlik görüyorum” diyor, işte bu gençlik Üstad Necip Fazıl’ın “Giden şanlı akıncı ne gün döner yurduna” diyerek dizelerinde bahsettiği akıncılardır. Fetihten fethe koşacak, gönülleri fethetmeyi, doğruyu ve güzeli dünyaya yayacak gençlik bu gençliktir. 3 sene gibi kısa bir sürede tüm ilçelerimizi de içine katarak, 60 ortaokulumuzda, 33 lisemizde, 9 fakültemizde, 110 kapasiteli yurdumuzla ve il temsilciliğimizle eğitimden maneviyata, kültürden spora birçok alanda gerçekleştirdiğimiz 1492 faaliyet ile 7968 üyemize hizmet ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.”
 
‘Necip Fazıl 25 Mayıs’ta vefat etmiş değildir’

Özyılmaz’ın konuşmasından sonra 27. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Necip Fazıl Kısakürek ile olan anılarını anlattı. Kahraman, Necip Fazıl’ın sadece edebiyat dünyamıza yön veren bir üstat olmadığını ifade ederek, “Üstat; fikriyat ve ideoloji sahibi bir mütefekkirdi. Fikriyatının bugün gençliğe yerleştiğini ve güzel yolda yüründüğünü gördüğü için Kısakürek’in ruhaniyetinin muhakkak ki sevinç içindedir. Ruhlar alemi vardır. Ruhlar yaşıyordur. O yüzden Necip Fazıl da yaşıyordur. Necip Fazıl 25 Mayıs’ta vefat etmiş değildir. Bugün de yaşıyordur. Kişilerin ölüm tarihi isimlerinin unutulduğu tarihtir” dedi.

Daha sonra Necip Fazıl Kısakürek’in oğlu Osman Kısakürek, misafirlere babası ile olan anılarını anlattı.
 
Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerine hediyeleri takdim edildi. Şiir okuma yarışmasında birinci olan Çınarcık İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Ebrar Ayşe Göç, Kısakürek’in Zindandan Mehmed’e Mektup adlı şiirini okuyarak, tüm salondakileri büyüledi.
 
Programa; Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, TÜGVA Genel Merkez Başkan Yardımcıları Okan Özer ve Fatih Yüksel’in yanı sıra Necip Fazıl Kısakürek’in torunu Şeyma Kısakürek de katıldı.